Peš poti in tradicionalni pohodi

V Višnji Gori in njeni okolici je veliko priložnosti za kratke sprehode in za malo bolj resne pohode. Dva od teh, Jurčičev pohod in Pot dveh slapov, sta tradicionalno organizirana vsako leto in privabita veliko obiskovalcev, zato jih podrobneje opisujemo. Zelo zanimiva pa je seveda tudi gozdna učna pot, ki je bila postavljena in je vzrdževana skupaj s Turističnim društvom Polževo.

Jurčičeva pot – Pot od Višnje Gore čez Polževsko planoto do Muljave

Ideja o Jurčičevi poti se je porodila ob 150.letnici rojstva našega prvega romanopisca in sedaj je to postala že množično obiskana vsakoletna prireditev prvo soboto v marcu.

Pot se začenja se pri gostilni Šerek , nadaljuje skozi mestno jedro z ogledom cerkve svete Ane, Valvazorjevega vodnjaka in mozaika. Velikokrat domačini za popestritev dogodka pripravijo eno ali več razstav v Mestni hiši ali na Čandkovi  domačiji.

Na južni strani Mestnega trga, takoj za staro šolo, se pot začne strmo vzpenjati do razvalin Starega gradu, gospodov Višnjegorskih iz 11.stoletja (52o m).

Prva vas na poti je Pristava (550 m). Pogled na Višnjo Goro zamenja razgled na okoliške hribe in oddaljene Kamniške Alpe. Skozi pretežno listnat gozd se pot nadaljuje do vasi Zavrtače. Po dobri uri zmerne hoje dosežemo planoto Polževo in po krajšem vzponu še cerkev Svetega Duha. S 63o metri nadmorske višine je to tudi najvišja točka pohoda. Pot naprej teče po planoti proti JV in spremlja jo prelep razgled na dolenjsko gričevnato pokrajino in svetle doline.

Preko vasi Male Vrhe (517 m) in razvalin gradu Roje se spuščamo mimo ribnika Laškovec do cerkve Janeza Krstnika. Tu je pokopan vitez Fedransberg, eden od lastnikov gradu Kravjek.

Na Muljavi se pohod konča s prireditvijo in veselico v čast pisatelja in publicista.

Pešpot iz Višnje Gore na Muljavo je izziv za vse, ki radi preživite dan športno in družabno. Vije se skozi čudovito naravo, dolga je približno 15 kilometrov in nezahtevna, zato je vredna obiska v vseh letnih časih, ne samo ob Jučičevem prazniku.

Pot dveh slapov

Okolica Višnje Gore skriva na svojih gozdnatih pobočjih dva slapova. Enega lahko občudujemo na izviru potoka Višnjice, drugega na izviru Košce. Slednji je najvišji lehnjakov slap v Sloveniji. Lepoto obeh  lahko ocenimo na pohodu Po poti dveh slapov, katerega septembra tradicionalno organizira PD Polž.

Pot se začne na železniški postaji Višnja Gora, od katere zavijemo nazaj proti podhodu avtoceste in naprej levo proti Dednem Dolu. Pot teče ob potoku Višnjica, ki je poleg Krke in Temenice naša najpomembnejša tekoča voda. Še pred desetletji je poganjala veliko mlinov, žag in malih elektrarn. Vodo dobiva iz različno močnih izvirov višenjskega pogorja, nekaj pa prispeva tudi Stičnica, s katero se združi na ivanjških Vodotučinah.

V deževnem času v spodnjem toku naraste do velikosti reke, ob suši pa povsem presahne. To je delno posledica kraškega terena, po katerem teče od Gorenje vasi proti Sušici. Tam se del vode umakne v podzemlje. Razgled na pobočja okoliških hribov na severu in avtocesto na jugozahodu zamenja vstop v gozd. Ta v poletni vročini nudi osvežujočo senco, po zimi pa, ko sonce prodira skozi gole veje pretežno bukovega gozda, prijetno zatočišče pred mrazom. Vedno pa nas obogati s tišino in odmaknjenostjo.

Višnjica nas ves čas opozarja s šumenjem, da je njena struga v bližini in da združuje svojo vodno moč z več izviri  iz okolice. Eden od njih je tudi Pozelca, blizu mleščevskega mlina na Zgornjem Brezovem. Po urejenih mostičkih prečkamo strugo do prvega od  slapov in izvira Višnjice. Od tod nas pot usmerja, po dobro vidnih markacijah, na Blečji Vrh, naprej pa po gozdni poti na Kucelj, 748 m. To je tudi najvišja točka pohoda. Sledi gozdna pot v smeri Gorenjega Brezovega, od tam naprej vzpon na Gradišče in spust po travnatih pobočjih do Vrha.

V bližini gostilne Habjan se z glavne ceste odcepi pot skozi gozd do slapov Kosce. Pot je lepa in nezahtevna, mimo slapov pa, v soteski, strma in bolj zahtevna. Slap je zanimiv v vseh letnih časih. Če je zima dovolj mrzla in dolga je zaledenel, spomladi je najmogočnejši zaradi obilice vode, poleti in jeseni pa ves obdan z mahom in zelenjem. Ob njegovi strugi se vračamo do travnatih pobočji proti Višnji Gori.  V poletnem času bomo poplačani z vonjem ciklam, svežino in prijetno senco soteske, mirom in harmonijo, katero danes premore samo še samo sebi prepuščena narava.

Gozdna učna pot po poteh višnjanskega polža

Gozdna učna pot vodi po približno 6 kilometrov dolgi prvi polovici Jurčičeve poti, to je od Višnje Gore (400 m nadmorske višine) do cerkve Sv. Duha na Polževem (630 m nadmorske višine). Pot se blago vzpenja, zato nam ob zmerno hitri hoji ostaja dovolj sape za občudovanje okolice. Gozd se prepleta s travniki in sadovnjaki. Mešanje naravne in kulturne krajine botruje izredni pestrosti drevesnih, grmovnih in zeliščnih vrst, mahov, gliv in lišajev. Vsak korak nam predstavi nov pogled, pri čemer nam je v pomoč in poduk ob poti postavljenih 26 informativnih tabel.

Preberi več na gremo.net Več »

Prenesi zgibanko v PDF formatu: