Znani športniki

Ive Krevs (1912 – 1990)

Plakat v osnovni šoli

Ive je naš najuspešnejši športnik, saj je uspešno zastopal našo takratno državo na več balkanskih igrah in celo na olimpijskih igrah v Berlinu.

Za tek ga je navdušil njegov bratranec Jože Slapničar in njegova vztrajnost in nadarjenost sta kmalu obrodila sadove. Postal je večkratni državni prvak in rekorder v tekih od 800 m do 10.000 m. Bil je tudi večkratni balkanski prvak in leta 1936 se je udeležil Olimpijskih iger v Berlinu, kjer se je posebej izkazal v teku na 5000 m.

Ne samo športnik, bil je tudi aktiven kot športni funkcionar, saj je bil pred vojno tajnik Sokolskega društva v Višnji Gori in po vojni predsednik Atletskega kluba Olimpija v Ljubljani.

Vzornike v predvojnih atletih so imele mlajše generacije. Med njimi posebej izstopa Pavel Groznik. Bil je vrsto let med najboljšimi slovenskimi in jugoslovanskimi tekači na srednje proge. Tako kot Ive Krevs je po končanem tekmovalnem obdobju več let predsedoval Atletskem klubu Olimpija v Ljubljani.

V njegov spomin je organiziran tudi Krevsov tek po Kriško-Polževski planoti.

Na koncu naj še enkrat naštejemo nekaj njegovih najboljših dosežkov:

• Balkanske igre leta 1932 : 3 mesto tek na 5.000 in 10.000 m
  • Balkanske igre leta 1933 : 1. mesto na 10.000m, 2. mesto na 5.000 m in 3. mesto na 1.500 m
  • Balkanske igre leta 1934 : 1. mesto na 5.000 m in 3. mesto na 3.000m z ovirami
  • Olimpijske igre leta 1936 : polfinale
  • Balkanske igre leta 1938 : 1. mesto na 5.000 m

Drago Bregar (1952-1977)

Drago Bregar

Drago Bregar se je rodil v Višnji Gori in prav tu so se najbrž rojevale njegove prve alpinistične sanje. S Polževega je lahko občudoval razgled na Julijske in Kamniške Alpe. Ko je kasneje uzrl razgled z njihovih vrhov, so vse poti vodile k novim izzivom in razgledom.

Postal je vrhunski plezalec z izjemnimi dosežki v domačih in tujih stenah. Opravil je veliko drznih in zelo zahtevnih plezalskih smeri, skupaj 104-imi vzponi. Med ostalimi je na gori Ljap Naza na Kavkazu kot prvi preplezal novo smer, ki se imenuje po njem.

V juliju 1977 se je z mešano alpinistično odpravo iz Tržiča odpravil v Himalajo na 8086 m visok Hidden Peak ali Gašerbrum v pogorju Karakorum na svoj zadnji vzpon.

Po njem se imenujeta planinski dom-zavetišče na planini Viševnik (1620 m) nad Bohinjskim jezerom in Planinsko društvu »Drago Bregar« v Ljubljani, ki vsako leto njemu v spomin organizira v mesecu juliju tradicionalni pohod na planino Viševnik.