Naravne znamenitosti

Naravne znamenitosti

Vse najpomembnejše naravne znamenitosti v našem kraju so povezane z vodo in vodnimi pritoki. Te znamenitosti so tako pomembne, da naše planinsko društvo PD Polž vsako leto organizira organiziran pohod “Pot dveh slapov”, na katerem si lahko ogledamo vse te znamenitosti.

Slapovi Košce

Košci, levem pritoku Višnjice, lepoto dajejo naravni gozd, globoka soteska in čudoviti lehnjakovi slapovi. Lehnjak, nekateri mu pravijo tudi lahkovec, je v geološkem pogledu najmlajši kamen. Apnenec se, raztopljen v vodi, v stiku z zrakom in ob dotiku z vodnimi rastlinami -večinoma so to mahovi- izloči v obliki rjave luknjičave kamnine. Nekdaj je to bil imeniten gradbeni material, saj so bile hiše zidane z njim suhe in tople. Veliko kamna z našega območja je vzidanega v zidove stiškega samostana

Ime Košca je najbrž prvotno bilo Kožca, še prej pa Kašca. Zunanje sile namreč lehnjak na površini hitro načenjajo in drobijo v kaši podobne drobce. Ti se ob nalivih odplavljajo in odlagajo na mirni strani struge in jo tako spreminjajo.

Izvir Višnjice in njeni slapovi

Prav tako zanimiv je  potok Višnjica, ki izvira globoko v Dednem dolu. Izvir potoka, ki se napaja iz več manjših virov, je zelo slikovit, saj je sestavljen iz več slapov.