Cvinger

Cvinger

Višnja Gora je bila v turških časih vsa obdana z obzidjem. Danes je delno še ohranjeno obzidje na zahodni strani v smeri Doline, dobro ohranjen pa je Cvinger na vzhodni strani.

Na Cvingerju je včasih stal lesen gasilski stolp, ki pa je bil porušen ob bombandiranju Višnje Gore leta 1943. Razen v turških časih, so Višnjanje nepovabljne goste s Cvingerja napadali tudi v moderni dobi. Zadnji tak napad z gasilskimi curki so izvedli v začetku 20. stoletja na Stičane, ki so meščanom za Pusta pripeljali tramvaj, ki ga mesto nima, kot protidar za sodnijo, ki so jim jo leto poprej v času pustovanja pripeljali Višnanje (leta 1900 se je namreč sodnija preselila iz Stične v Višnjo Goro).