Gasa

Gasa

Gasa je ožja spodnja mestna ulica, ki obkroža ves zahodni in severni del mesta in ima sedaj ime Sokolska ulica, po nekdaj Sokolskem domu.

Gasa je živela svoje življenje, tu so bili mali obrtniki, predvsem čevljarji in krojači. V njej so živeli tudi nočni čuvaji, ki so vsak večer morali prižigati luči, takoimenovane lanterne na petrolej, ki so bile na vsaki peti hiši. Ob desetih so začeli peti :

» Ura bila je deset, sveta Ana, svet Florjan, pridta nam na pomoč. Varte ognja, varte luč, ura bila je deset.« Uro v tej pesmi so nato spreminjali do treh zjutraj.